<!--Y5Sw1STiZEayoqy8-->

Nové neoznačené autá pre políciu: Poznáme ich ceny aj celkovú sumu, ktorú štát investoval do obnovy

Polícia dostala desiatky nových neoznačených áut. Koľko stoja a koľko štát minul v poslednom období?
Polícia dostala desiatky nových neoznačených áut. Koľko stoja a koľko štát minul v poslednom období?Facebook/Ministerstvo vnútra SR
Ministerstvo vnútra pokračuje v modernizácii vozového parku a do služby odovzdalo ďalších takmer sedemdesiat vozidiel. Nové Octavie a Superby majú nahradiť dosluhujúcu techniku, ktorá bola podľa rezortu už za hranicou životnosti. Pozreli sme sa na to, akú výbavu nové autá majú, za aké ceny ich štát nakúpil v porovnaní s bežným cenníkom a koľko finančných prostriedkov sa na nákup automobilovej techniky vyčlenilo od začiatku tohto roka.

Slovenské cesty čaká ďalšia zmena, ktorú si mnohí vodiči možno ani nevšimnú. Policajné hliadky totiž postupne presadnú do nových služobných áut, ktoré majú posilniť dohľad nad premávkou aj bežný výkon služby. Ministerstvo vnútra len nedávno odovzdalo príslušníkom PZ desiatky vozidiel, čím nadväzuje na sériu zásadných investícií z posledných mesiacov. Vozový park polície dlhodobo trpel nedostatkom investícií a mnohé hliadky jazdili na autách s vysokým nájazdom, často na hranici svojej životnosti. Aj preto dnes štát, podľa tvrdenia rezortu vnútra, nakupuje častejšie než v minulosti. Nové vozidlá teda nepredstavujú len modernizáciu, ale najmä snahu dobehnúť roky zanedbanej obnovy. Otázkou však zostáva, koľko to celé stojí a či na to Slovensko v čase tretej konsolidácie verejných financií má dostatok peňazí.

Nové vozidlá majú zlepšiť fungovanie hliadok

Rezort vnútra nové neoznačené policajné autá svojim pracovníkom odovzdal už 21. apríla tohto roku. Konkrétne ide až o 69 áut značky Škoda s tým, že 46 z nich je model Octavia Combi a zvyšných 23 je zase Superb Combi. Moderné autá zároveň prinášajú vyššiu bezpečnosť posádky, lepšiu výbavu a často aj nižšie prevádzkové náklady. To je dôležité najmä v kontexte toho, že mnohé staršie služobné vozidlá už mali výrazne nadpriemerný nájazd a ich prevádzka bola čoraz nákladnejšia.

V oboch prípadoch ide o benzínové motorizácie s pohonom všetkých kolies a sedemstupňovou automatickou prevodovkou. V prípade modelu Škoda Octavia Combi je pohonnou jednotkou dvojlitrový motor TSI s výkonom 150 kW a pri Škoda Superb Combi je to rovnaký motor s výkonom 195 kW. Samozrejmosťou všetkých odovzdaných áut je špeciálna výbava vrátane prednej a zadnej kamery či ďalších prvkov potrebných pre policajnú službu.

Koľko stoja nové policajné autá

Ministerstvo tentokrát zverejnilo aj konkrétne ceny. Za novú policajnú Škoda Octavia Combi zaplatil štát za jedno vozidlo 29 786,22 eura s DPH. Pre porovnanie, cenníková cena sa pohybuje na úrovni 34 620 eur. Pri každom aute tak vznikla úspora približne 4 800 eur.

Ešte výraznejší rozdiel vidno pri väčšom modeli Škoda Superb Combi. Obstarávacia cena dosiahla 40 171,09 eura s DPH, zatiaľ čo bežná cenníková cena je 47 510 eur. Rozdiel tak presahuje 7 000 eur na jednom vozidle.

Ak tieto čísla prepočítame na celkový nákup, len samotných 46 Octavií vyšlo štát približne na 1,37 milióna eur. Pri 23 Superboch ide o sumu zhruba 924-tisíc eur. Spolu tak tento konkrétny balík predstavuje investíciu na úrovni približne 2,3 milióna eur.

Štát hovorí o výhodnom nákupe

Ministerstvo vnútra zdôrazňuje, že víťazom verejného obstarávania sa stala Škoda Auto Slovensko s najvýhodnejšou ponukou. Práve porovnanie s cenníkovými cenami má podľa rezortu dokazovať, že štát nakúpil autá lacnejšie než bežný zákazník.

Financovanie pritom nešlo priamo zo štátneho rozpočtu v plnej miere. Časť prostriedkov pochádza z povinného zmluvného poistenia, konkrétne z 8 % odvodu.

Koľko áut už ministerstvo tento rok nakúpilo

Zaujímavý je širší kontext. Od začiatku roka 2026 rezort vnútra odovzdal Policajnému zboru a ďalším útvarom celkovo 294 vozidiel. Celková investícia do automobilovej techniky tak dosiahla 9 029 379,89 eura.

Konsolidácia verzus realita z pohľadu Ministerstva vnútra

Práve v čase, keď na Slovensku máme už tretiu konsolidáciu verejných financií a čoraz viac sa hovorí o potrebe ďalšieho šetrenia, môžu podobné nákupy pôsobiť na prvý pohľad rozporuplne. Na jednej strane štát šetrí tým, že zvyšuje niektoré dane a čiastočne aj dusí podnikateľské prostredie, na druhej investuje milióny eur do techniky a renovácie budov.

Pri bližšom pohľade však ide o výdavok, ktorý sa odkladať nedá donekonečna. Vozidlá dopravnej polície patria medzi základné pracovné nástroje a ich technický stav priamo ovplyvňuje bezpečnosť aj schopnosť štátu vymáhať pravidlá na cestách. Aj preto sa dnes investície do áut pre políciu môžu skôr interpretovať ako dobiehanie zanedbanej údržby než ako nový výdavok navyše.

Koľko ministerstvo minulo od začiatku funkčného obdobia

Ešte zaujímavejšie však vyznieva celkový pohľad na nákupy áut od nástupu aktuálnej vlády. Za celé aktuálne funkčné obdobie vlády, ktoré sa začalo na jeseň 2023 sa tempo obnovy vozového parku citeľne zrýchlilo. Len v roku 2024 rezort vnútra nakúpil približne 118 vozidiel za sumu okolo 3,5 milióna eur. Následne v roku 2025 pribudli ďalšie desiatky áut vrátane vozidiel pre kriminálnu políciu a krízové riadenie, pričom objem investícií sa pohyboval v miliónoch eur.

Aktuálny rok 2026 zatiaľ predstavuje najintenzívnejšie obdobie. Od januára rezort odovzdal celkovo 294 vozidiel v hodnote viac ako 9 miliónov eur, pričom do tohto čísla patrí aj najnovší balík Octavií a Superbov či starší nákup modelov Kia Ceed SW. Ak tieto údaje spojíme, dostaneme sa za aktuálne funkčné obdobie na investície do vozového parku ministerstva vnútra na úrovni približne 12 až 15 miliónov eur, v závislosti od započítania menších čiastkových nákupov. Nesmieme pritom zabudnúť ani na podľa opozície predražené nákupy hasičských áut, kauzu košieľ z kávových zŕn či nákupy luxusných vozidiel SUV a limuzín.

Tento článok pochádza z partnerského webu vydavateľstva Ringier.

Zdroj: magazin.autobazar.eu

;